Akné
Acne vulgaris
„Akné u mě začalo jako u spousty lidí, pupínky na čele a na nose kolem třinácti let. Zkoušela jsem různé vodičky a krémy nejdřív z drogerie, pak z lékárny, ale pupínků stejně přibývalo. Nepřikládala jsem tomu až takový význam, měli to skoro všichni spolužáci ve třídě, ale zhoršovalo se to, začaly se mi dělat bolestivé hnisavé boláčky nejen na obličeji, ale i na ramenou a v dekoltu. Kolem šestnáctého roku už jsem měla pupínky pokrytá celá záda, na obličeji jsem měla celé čelo, tváře a bradu jeden hnisavý bolák vedle druhého. Nebyla jsem schopná podívat se na nějakého kluka, jít do plavek, akné jsem maskovala nánosy líčidel a stejně bylo všechno vidět. Teprve tehdy jsme se s maminkou vydaly na kožní. Dostala jsem hned vodičky na ošetřování a hlavně antibiotika. Užívala jsem je snad tři měsíce každý den, a akné se naštěstí strašně zlepšilo. Bohužel mi po něm zůstaly jizvičky na zádech a na bradě, chodila jsem na kožní na chemický peeling k jejich vyhlazení. Teď v dospělosti se mi pár pupínků vrací vždycky před menstruací. Ale užívám hormonální antikoncepci určenou přímo pro ženy se sklonem k akné a projevy jsou teď mnohem mírnější. Proti tomu, co jsem zažívala v pubertě, je to nesrovnatelně lepší, jsem ráda..“
Lenka, 23 let, Dg.: Acne vulgaris
Akné je zánětlivé onemocnění, na jehož vzniku se podílí řada faktorů.
Zánět při akné je vázaný na vlasový váček. U každého vlasového váčku je mazová žlázka, která začne zvýšeně produkovat maz. To je ovlivněno hormonálně, proto ke vzniku akné dochází v pubertě, spolu s dalšími hormonálně podmíněnými změnami. V ústí vlasového váčku se hromadí rohové buňky a vedou k jeho uzavření. Jak ve váčku mazových žlaz přibývá, na kůži vzniká viditelná bělavá cystička. Postupným dalším hromaděním mazu a rohoviny se ústí vlasového váčku rozšiřuje, vzniká viditelné zející ústí s tmavě zabarveným obsahem – komedo, komedon. V něm se množí bakterie kožního povrchu a tlakem mazové zátky dochází k porušení stěny vlasového váčku. Dochází k zánětlivé reakci, která se na kůži projeví jako červený zanícený pupínek, v jehož centru se tvoří hnisavá čepička. Někdy dochází ke slévání projevů do větších ložisek, k tvorbě bolestivých kožních hrbolů, abscesů a po zhojení i jizev.
Větší množství mazových žláz se vyskytuje v oblasti T-zóny obličeje, na hrudníku v dekoltu, na zádech a na ramenou. Tam je výskyt akné proto nejčastější a projevy akné nejvýraznější. Projevy akné se po vyrovnání hormonálních hladin po pubertě většinou upravují a zcela vymizí. Někdy přetrvává akné i v dospělosti, mluvíme o akné dospělých. Nejvýrazněji se pak projevuje v období hormonálních změn, především u žen v návaznosti na menstruační cyklus.
Léčba akné se odvíjí od závažnosti projevů. U slabých forem vystačíme s lokálními přípravky, které ovlivňují mechanismus vzniku – tedy snižují mazotvorbu v mazových žlázkách, odstraňují nánosy rohoviny z ústí vlasových váčků, desinfikují postiženou oblast, působí antibakteriálně, protizánětlivě. Na trhu je jich několik, většina je vázána na lékařský předpis. Vhodná kosmetika na aknózní pleť je důležitým doplňkem při péči o aknózní kůži, stejně jako šetrné čištění pleti. Jsou-li projevy akné silnější, dermatolog doporučí celkovou léčbu. Nejprve se používají antibiotika, podávají se většinou dlouhodobě v nízkých dávkách, většinou s dobrým efektem. Pokud ani tato léčba nedostačuje, jsou lékem volby retinoidy – deriváty viatminu A. Tuto dlouhodobu léčbu vede dermatolog podle daných doporučených postupů. Efekt léčby bývá velmi dobrý, dlouhodobě dochází k úpravě činnosti mazových žlaz a snížení tvorby rohových vrstev ve vlasových váčcích, akné se hojí.
Neváhejte s projevy akné navštívit dermatologa, lokální léčba je prospěšná už v začátcích, často již kolem desátého roku věku. Včasná léčba, u těžkých forem i celková, je důležitá pro zamezení vzniku jizev. Dermatolog poradí i s výběrem vhodné kosmetiky.
- Na vzniku se podílí více faktorů, uplatňuje se především vliv pohlavních hormonů
- Výskyt s nástupem puberty, v dospělosti odeznívá
- Vznik nejvíce v oblastech se zvýšenou tvorbou mazu: T-zóna obličeje, přední strana hrudníku, horní část zad
- Lokální i eventuální celkovou léčbu doporučí dermatolog
- Včasná léčba zamezí vzniku pozánětlivých jizviček
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar