Přejít k hlavnímu obsahu

Dětské nemoci kůže

Děti mohou onemocnět kožní nemocí stejně jako dospělí. Některá onemocnění jsou pro dětský věk přímo typická a jinými zase děti trpí jen výjimečně.

S jakými dětskými kožními nemocemi se setkáváme?

Velmi častý je atopický ekzém, podobně jako seborrhoická dermatitida. Ani další typy ekzémů nejsou vzácností.

Z infekčních nemocí se nejčastěji vyskytují bradavice včetně juvenilních plochých bradavic (Verrucae planae juveniles), moluska (mollusca contagiosa), u dětí pobývajících v kolektivu je časté napadení vší vlasovou, žádnou vzácností není ani svrab. Velmi častý je výskyt bakteriálního impetiga nebo jiných pyodermií. K potvrzení diagnózy infekčního onemocnění provázeného projevy na kůži přichází k dermatologovi i děti s planými neštovicemi, se spálou, spalničkami, pátou nemocí a šestou nemocí či s onemocněním ruka-noha- ústa. Již v dětském věku je možná infekce virem herpes simplex za vzniku oparu. Houbové infekce jsou u dětí méně časté, častější je plísňové postižení kůže přenesené z domácích mazlíčků, jako jsou morčata, křečci, králíčci, kočky nebo psi. Poštípání nebo pobodání hmyzem (komáři, blechy, štěnice, včela, vosa, sršeň atd.) bývá u dětí často závažnější než u dospělých. Po přisátí klíštěte může dojít k infekci borelií za vzniku lymeské boreliózy s podobnými příznaky jako u dospělých.

I u dětí včetně kojenců může dojít ke vzniku kopřivky nebo polékových reakcí, např. po léčbě antibiotiky, po dietní chybě apod.

I u dětí se setkáváme s lupénkou.

Pozorní musíme být u malých dětí i k působení vnějšího prostředí. Noční můrou rodičů jsou popáleniny. A kdo je větším expertem na srolované ponožky nebo nepohodlné boty, které vedou ke vzniku otlakových puchýřů? Také již maličké děti se mohou spálit na slunci nebo trpět solární alergií. Pro starší děti v období puberty je typické acne vulgaris. Při rychlém růstu nebo skokovém zvýšení nebo snížení váhy může dojít k vytvoření strií. V pubertě se často zvýrazňují projevy keratosis pilaris.

Co se týká pigmentových projevů, některé pigmentové névy se vyskytují již při narození, proto jsou i označovány kongenitální, vrozené. Kromě vrozených znamének dochází v dětském věku často k tvorbě nových pigmentových znamének a jejich růstu spolu s růstem dítěte. Výskyt zhoubného melanomu je ale v dětském věku velmi vzácný. Naopak často se již při narození nebo v útlém dětském věku vyskytují hemangiomy.

Mezi onemocnění projevující se sníženým množství pigmentu se již v dětském věku vyskytuje vitiligo.

Zmíníme ještě oblast genitálu, kde se u miminek nejčastěji vyskytují projevy plenkové dermatitidy, opruzení. Ne zcela vzácně se můžeme již v dětském věku setkat s projevy lichen sclerosus et atrophicus. Při výskytu genitálních bradavic u dětí na genitálu nebo v okolí řitního otvoru může jít o přenos z infikovaných rodičů, ale vždy je nutné pomýšlet i na možnost sexuálního zneužívání.

Existuje celá řada dalších, vzácnějších kožních onemocnění, které se mohou vyskytovat i v dětském věku. Uvedeme ještě např. poměrně časté erythema exsudativum multiforme Hebrae, dermatitis herpetiformis Duhring, granuloma annulare, erythema nodosum. Do povědomí veřejnosti vešla i vzácná Epidermolysis bullosa, "Nemoc motýlích křídel".

Další články