Jak se starat o kůži atopika
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
V tom případě je potřeba se o sebe ve všech směrech pečlivě starat. A abychom věděli jak, vyplatí se znát příčiny a principy vzniku tohoto častého kožního onemocnění.
Dispozice, sklon k atopickému ekzému, je dána dědičně. Kůže atopika je vrozeně přecitlivělá, hypersenzitivní, reaTrpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami? V tom případě je potřeba se o sebe ve všech směrech pečlivě starat. A abychom věděli jak, vyplatí se znát příčiny a principy vzniku tohoto častého kožního onemocněníguje podrážděním na působení řady zevních i vnitřních vlivů. Je to dáno její odlišnou stavbou oproti normální kůži, vyšší propustností, zvýšenou dráždivostí, větší suchostí. Důležitou roli hraje i imunitní systém. U atopika reaguje přehnaně na látky, které se běžně vyskytují v okolním prostředí a vstupují do kontaktu s kůží, sliznicí dýchacích cest nebo sliznicí trávicího ústrojí.
Na kůži to vede ke vzniku typických projevů ekzému, podrážděných, červených ložisek, která svědí a nutí ke škrábání. Druhotně se do těchto ložisek může zanést infekce a dochází k mokvání. Ložiska se hojí do suchých, drsných, hrubých okrsků kůže.
Atopický ekzém probíhá chronicky, střídají se období vzplanutí a klidu, často postihuje děti už v miminkovském věku a v průběhu života se většinou postupně zlepšuje, až jeho projevy v dospělosti vymizí , nebo se omezí jen na malou část kožního povrchu.
Jak už jsme si řekli, dispozice ke vzniku atopického ekzému je vrozená, nelze ji tedy změnit a ekzém tak úplně vyléčit. Víme ale, že přecitlivělou reakci kůže vyvolávají faktory zevního i vnitřního prostředí, které můžeme vysledovat, vyvarovat se jich či je alespoň omezit a vhodně nastaveným režimem dosáhnout toho, aby ke vzplanutím onemocnění docházelo co nejméně.
Kůže atopika je vrozeně propustnější, sušší. Je méně odolná k působení dráždivých cizorodých látek, které tak do ní snadněji pronikají. Je narušena její obranná bariérová funkce.
Jak pomoci? Základem je PROMAŠŤOVÁNÍ. Ochránit kůži proti snadnému průniku cizorodých a dráždivých látek. Zabránit jejímu vysoušení a praskání. Nahradit jí tukové látky, které sama neumí v dostatečné míře vytvořit. Obnovit její přirozený ochranný plášť.
Přípravky používané k promašťování se nazývají emoliencia. Na trhu je jich celá řada, je důležité vybrat takový, který je především dobře snášený a nedráždí. Nesmírně důležitá je i pravidelnost promašťovaní. Takto opečovaná, pravidelně promašťovaná kůže lépe odolává vlivům vnějšího i vnitřního prostředí.
A které vlivy to jsou? Na co si dát pozor? Jaká je správná životospráva atopika?
Vnější faktory, které částo ovlivňují průběh onemocnění:
Počasí: časté je zhoršování ekzému na jaře a na podzim, ve vlhkém studeném období, ale i v mrazu. Slunečné počasí a především pobyt u moře často ekzém zlepšuje.
Ovzduší: zvýšený výskyt smogu, prachu, pylové alergeny, zvířecí alergeny, ale i domácí prach, roztoči, plísně, mohou kůži atopika dráždit. Doma je proto vhodné odstranit koberce a další tkaniny, ve kterých se usazuje prach a roztoči.
Teplota: příliš vysoká teplota, vedoucí k přehřívání a zapocení, může vést ke zhoršení projevů ekzému.
Vliv vody: příliš časté a dlouhé koupání vede k dalšímu vysušování již tak suché kůže atopika. Je proto vhodné přidávat do koupele promašťující přípravky. Také kvalita vody je důležitá, ke zhoršení může vést chemicky ošetřená, chlorovaná voda v bazénu i znečištěná, bahnitá voda v přírodním rybníku.
Dráždivé látky: vždy je potřeba sledovat, zda se po kontaktu s konkrétní látkou projeví zhoršení ekzému. Jako čáaté dráždivé faktory, které vedou ke zhoršení, jsou uváděny saponáty, mýdla, prací prostředky, aviváže, čistící prostředky, dezinfekce, různé chemikálie. Zrovna tak i vlna, syntetické materiály, hrubé tkaniny. Vždy je potřeba vybrat individuálně přípravky a látky, které nedráždí, které jsou dobře snášeny. A dráždivým se vyhnout.
Potraviny: i tady je důležité individuálně vypozorovat, které potraviny zhoršují projevy ekzému, a ty z jídelníčku vyřadit. Jako časté potravinové alergeny jsou uváděny např. mléko, citrusy, ořechy, kakao, čokoláda, med, ryby, sója, vejce
Bakterie, viry, plísně: infekční onemocnění často vedou ke zhoršení projevů ekzému.
Činnosti: pracovní zařazení, sport, koníčky, i ty mohou mít vliv na zhoršení ekzému. Prašné, horké pracovní prostředí, prašné hřiště při sportu, chlorovaný bazén při plavání, práce se zeminou a rostlinami při zahradničení, hra na pískovišti, péče o domácí mazlíčky, barvy při malování, hlína na keramice, vždy je potřeba si všímat, jak kůže na tyto činnosti reaguje.
Vnitřní faktory, které často ovlivňují průběh onemocnění:
Zdravotní stav: onemocnění, infekce, antibiotická léčba, očkování, to vše může projevy atopického ekzému zhoršovat. Zrovna tak nové diagnózy, nově nasazené léky, operace, úrazy, jakékoli změny zdravotního stavu a vnitřní rovnováhy organismu.
Psychická zátěž, fyzické přetížení: stres, únava, duševní nerovnováha, nápor fyzické práce, vše může vést ke zhoršení ekzému.
Hormony: hormonální nerovnováha, včetně přirozených hormonálních výkyvů v pubertě nebo v těhotenství či v rámci menstruačního cyklu, mohou vést ke zhoršení projevů ekzému.
Režim: i výraznější změny životního rytmu, jaké se dějí třeba po stěhování, po změně zaměstnání, při dietě apod., mohou mít vliv na průběh atopického ekzému.
Jak je vidět, faktorů ovlivňujících vzplanutí a průběh atopického ekzému je mnoho, vnějších i vnitřních, a navíc se často kombinují a navazují na sebe. Není snadné se vyvarovat všech, není to ani možné. Spoustu z nich ale ovlivnit můžeme, a díky tomu můžeme i lépe kontrolovat průběh onemocnění. Pokuste se vysledovat faktory, které dráždí právě vaši kůži, a snažte se kontakt s nimi eliminovat nebo alespoň maximálně omezit. Spolu s důkladným a důsledným promašťováním jsou to základní kroky k tomu, aby se vám podařilo nastolit rovnováhu a předejít zhoršení nebo opětovnému vzplanutí atopického ekzému.
Další informace k tématu Atopického ekzému v článku Diagnóza: DA
Další články
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar
Růžovka