Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna

Stařecké skvrny jsou běžným problémem u starších osob. Tyto tmavší, hnědavé skvrny jsou způsobeny zvýšenou produkcí barviva melaninu a obvykle se vyskytují na kůži, která byla opakovaně vystavována slunci, tedy především na hřbetech rukou, na předloktí, na obličeji, na ramenou, v dekoltu.

Existuje několik možností, jak se stařeckých skvrn zbavit nebo je minimalizovat. Používá se ošetření tekutým dusíkem, laserová terapie, chemický peeling. V některých případech je účinné použití krémů s bělícím účinkem. Při volbě léčebné metody je vhodné se poradit s dermatologem, který dokáže posoudit konkrétní stav kůže a navrhnout nejvhodnější řešení.

Je také důležité chránit si kůži před sluncem a předcházet tak vzniku stařeckých skvrn. Je vhodné používání krémů s vysokým faktorem ochrany proti slunečnímu záření, případně krytí rizikových oblastí kůže oděvem.

Zvýšené vypadávání vlasů po porodu a během kojení je velmi častý problém. Tento jev je způsoben hormonálními změnami v těle ženy. Zatímco během těhotenství se hladina hormonu estrogenu zvyšuje, což má za následek silnější a zdravější vlasy, po porodu a během kojení hladina estrogenu naopak klesá, což může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů a jejich celkovému oslabení. Většinou se tento stav do několika měsíců po porodu upraví, s tím, jak dochází k vyrovnání hormonálních hladin v těle ženy. Pokud však zaznamenáte náhlé a závažné vypadávání vlasů, je potřeba se poradit s dermatologem. Ten vám poskytne informace o vhodné péči o vlasy a doporučí případný léčebný postup.

Dobrý den, píšete určitě o tzv. fibromatoidních výrůstcích, či měkkých fibromech, drobných vazivových výrůstcích, které se postupně tvoří nejčastěji v místech, kde dochází ke tření kůže, ať už v kožních řasách (v podpaží, v tříslech), nebo v místě spodního prádla (pod prsy), nebo v místech, kde nosíme límce a řetízky (krk). Podvazování vlasem, nití nebo jiné domácí ošetření vůbec nedoporučuji. Nejlepší je navštívit dermatologa, který drobné fibromatoidní výrůstky snadno odstraní elektrickým kauterem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Nejde o žádné drastické metodyJ. Potom se musí ošetřená místa do úplného dohojení jen desinfikovat. Více se dočtete v článcích Nezhoubné a zhoubné útvary na kůži a Fyzikální metody v dermatologii.

Dobrý den, ano, vlaštovičník se na bradavice používá. Využívá se čerstvá žlutooranžová šťáva z vlaštovičníku, kterou se bradavice potírá 3x denně po dobu maximálně šesti týdnů. Ne vždy je ale tato léčba dostatečně účinná. V lékárně jsou k dostání přípravky s obsahem vlaštovičníku v kombinaci s jinými látkami, které pomáhají bradavici zlikvidovat ,  nebo přípravky s jinými účinnými látkami, nejlepší je ale kombinovat tuto léčbu s ošetřením bradavice tekutým dusíkem u dermatologa. Podrobnější informace najdete v článku Bradavice (Verrucae vulgares, vulgární veruky).

Dobrý den, ptáte se určitě na onemocnění s názvem Lichen sclerosus et atrophicus, což v překladu přesně vystihuje jeho povahu: postižená ložiska kůže a sliznice tvrdnou (sklerotizují) a zmenšují se (atrofují). Jde o chronické autoimunitní onemocnění, kdy změny kůže jsou způsobeny vleklým zánětlivým procesem. Proto jsou lékem první volby přípravky, které působí protizánětlivě: lokální kortikosteroidy. Používají se velmi účinné kortikosteroidní masti, předepisované dermatologem po zhodnocení kožního nálezu. Vzhledem k autoimunitnímu charakteru choroby jsou další možností léčby tzv. lokální imunomodulátory, které ovlivňují imunitní reakce v zánětlivých ložiscích. Tyto přípravky jsou také na předpis a o jejich použití rozhoduje dermatolog. Lichen sclerosus et atrophicus vede ke ztenčení a zeslabení kůže a sliznice, která je tak napjatá, náchylná k praskání a hojení jizvičkami a srůsty. Promašťování postižených oblastí je proto velmi důležité, pomáhá udržet pružnost a vláčnost kůže. V lékárně připravované masti (cutilan, aqua/cutilan, ambiderman), podobně jako nesolené vepřové sádlo, neobsahují konzervanty a parfémy, proto jsou většinou dobře snášeny. U lichen sclerosus et atrophicus se doporučují i masti s obsahem vitaminu E.

Dobrý den, atopický ekzém je bohužel onemocnění chronické, dlouhodobé,  na jehož vzniku se podílí řada vnějších i vnitřních faktorů, včetně genetické dispozice. Nelze ho tedy jednoduše vyléčit, sklon ke vzniku ložisek ekzému přetrvává po celý život. I když je pravda, že se z atopického ekzému nejčastěji „vyroste“, u části pacientů příznaky v podobě svědivých zánětlivých ložisek přecházejí i do dospělosti. Místa postižení kůže bývají odlišná od projevů ekzému u malých dětí a vyvolávající vlivy také. Princip onemocnění a faktory, které jeho průběh ovlivňují, včetně možností léčby, jsou popsány v článku Diagnóza: DA. Užitečné rady a tipy pro režim atopika naleznete v článku Jak pečovat o kůži s atopickým ekzémem.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?