Jak pečovat o nemocnou kůži
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?
Jak postupovat, když se na kůži vytvoří puchýř, mokvání nebo třeba suchá ložiska?
Ať jde o projevy jakéhokoli kožního onemocnění, vždy je důležité určit:
· Jak dlouho projevy trvají?
Jsou čerstvé, akutní, tedy trvají maximálně několik dní? Nebo již trvají delší dobu, začaly mizet, hojit se, zasychat atd.? Nebo se jedná o chronické změny, trvající měsíce či roky?
· Jak projevy vypadají?
Jsou to puchýře, mokvající plochy, ranky, vředy, nebo kopřivkové pupeny, pupínky, nebo snad suchá ložiska, která se loupou? Nebo se tvoří nánosy tvrdé kůže?
· Kde se projevy nacházejí?
Jsou na obličeji, v místech kožních řas, kde často dochází k zapaření, nebo na těle, v dlaních, či na genitálu, nebo jinde?
Podle toho se na projevy hodí přípravky různého charakteru a konzistence, různé tzv. lékové formy. Dermatolog samozřejmě předepisuje přípravky obsahující účinnou látku, tedy příměs určenou přímo k léčení dané nemoci, ale i on vždy přizpůsobuje lékovou formu léčivého přípravku tomu, jak projev na kůži vypadá, kde se nachází a jak dlouho trvá:
Na akutní „vlhké“ projevy, jako jsou puchýře, mokvající ložiska nebo ranky a trhliny patří tekuté přípravky, podle pravidla „na mokré patří mokré“. Tedy roztoky, obklady.
Akutní vyrážky a kopřivkové pupeny, které nemokvají, ošetřujeme většinou lékovou formou tekutého pudru nebo pudru či pasty.
Na projevy, které trvají delší dobu, nemokvají, jsou ve formě pupínků nebo skvrn, se nejvíce používají krémy, případně ještě lehčí lehčí gely nebo pleťová mléka s vyšším podílem vody v přípravku.
Na chronické projevy, trvající dlouhodobě, hrbolky, suchá šupinatá ložiska, či vrstvy ztvrdlé kůže, jsou pak vhodné husté hutnější masti.
Lékových forem přípravků určených k zevní léčbě je celá řada. Dermatolog určí správný přípravek včetně obsahu účinné látky, která je nutná k vyléčení projevu (např. antibiotikum, protiplísňová látka, protizánětlivá složka atd.). I jako laici ale můžeme volbou správné lékové formy volně dostupných přípravků hojení kožního onemocnění podpořit a urychlit.
Nejčastější lékové formy:
· Roztoky: tekutiny používané k obkladům, omývání, koupelím, často s chladivým, zklidňujícím a vysušujícím účinkem.
· Zásypy: pudry, sypké směsi, s vysušujícím, protizánětlivým účinkem, použití i proti dráždění, otěru v oblastech kožních řas
· Tekuté zásypy: tekutý pudr, směs sypkých látek s vodou a glycerolem, působí protizánětlivě, chladivě, protisvědivě, zasychá po aplikaci na kůži do souvislé vrstvy, která brání dalšímu dráždění zevními vlivy
· Pasty: tužší než tekuté pudry, na kůži tvoří souvislý film, působí chladivě, protizánětlivě, používají se i k ochraně kůže u otevřených ran, např. do okolí vředů
· Gely: poloprůhledné přípravky vazké konzistence, působí chladivě, jsou lehké, vstřebatelné, často se používají na jemnou kůži a sliznice
· Krémy: směsi vodných a olejovitých složek. Lehké Hydrokrémy typu olej ve vodě, používané nejčastěji jako denní hydratační krémy, mastnější Oleokrémy typu voda v oleji, používané jako noční výživné krémy
· Masti: mastné přilnavé přípravky, špatně smývatelné vodou, nejčastěji používané k promaštění suché kůže či chronických olupujících se ložisek
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
Genitální opar
Růžovka