Přejít k hlavnímu obsahu

Herpes genitalis

Genitální opar

Herpes genitalis je variantou Herpes simplex, prostého oparu, který vzniká na kůži a sliznici genitálu. Zatímco opar na rtu je způsobován častěji virem Herpes simplex typu 1 (HSV typ 1), genitální opar způsobuje častěji virus Herpes simplex typu 2 (HSV 2). Řadí se k pohlavně přenosným onemocněním, obvykle dojde k přenosu při sexuálním styku.

Projevy jsou stejné – dochází nejprve k začervenání postižené oblasti a poté k výsevu shluku puchýřků, naplněných nejprve čirou, později zkalenou tekutinou. Puchýřky praskají, po jejich odloučení vznikají drobné otevřené ranky, které postupně zasychají do stroupků a hojí se bez jizvy.

V oblasti genitálu jsou výsevy oparu obzvláště bolestivé a nepříjemné. Snadno se vzhledem k lokalizaci infikují bakteriemi nebo kvasinkami, takže mohou zhnisat a vést až k celkové reakci organismu se zvýšenou teplotou a zduřením přilehlých lymfatických uzlin, především tříselných. Tvoří se kdekoli na kůži zevního genitálu, ale i v oblasti sliznic (u žen např. ve vchodu poševním, u mužů v oblasti ústí močové trubice).

Lékem volby jsou tzv. virostatika, která virové onemocnění potlačují a urychlují tak jeho průběh i hojení. Podávají se celkově, je nutné začít s léčbou co nejrychleji po vzniku prvních příznaků. Opar má tendenci recidivovat, tedy se vysévat opakovaně na stejném nebo jiném místě genitálu. Někdy je proto nutné podávat virostatika dlouhodobě, v nižších dávkách, a zamezit tak opakovaným výsevům.

 

Další články