Přejít k hlavnímu obsahu

Bradavice

 Verrucae vulgares, Vulgární veruky

Tak časté a všem dobře známé bradavice způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Papilomavirů existuje mnoho typů, bradavice způsobují typy 1,2,3, 4 a 7. Přenášejí se dotykem, těsným tělesným kontaktem, ale i z kontaminovaného povrchu. Člověk si snadno roznese bradavice po kůži i sám kontaminovanými prsty. Virus způsobuje u napadených kožních buněk změny, které vyústí v dobře známý obraz hrbolků s bradavičnatým povrchem. Mohou být různě velké, ojedinělé nebo mnohočetné, povrch bradavic může být po delší době trvání zhrubělý a tvrdý. Na chodidlech bývají bradavice někdy „zašlapány“ pod povrch kůže vlivem tlaku na chodidlo při chůzi a stání. U malých dětí se někdy vyskytuje zvláštní typ bradavic, tzv. ploché juvenilní bradavice (verrucae planae juveniles), které způsobuje HPV typu 3 a které jsou skutečně ploché, nenápadné, vysévají se do větších ložisek hlavně na hřbetech rukou, většinou svědí a často spontánně vymizí i bez léčby.

Jak vzniku bradavic zabránit a jak je léčit?

Je potřeba dodržovat preventivní hygienická opatření – nechodit bosí na veřejných místech, jako jsou šatny, sprchy nebo bazény. Pokud se bradavice objeví, je důležité  je neškrábat, neroznášet na okolní kůži, po manipulaci s nimi si pečlivě umýt ruce. Způsobů léčby bradavic je celá řada. Základem je destrukce bradavice, odstranění změněných, virem infikovaných buněk. Na trhu existují četné přípravky s kyselinou salicylovou, které povrch bradavice naleptají a vedou k jejímu zániku. Dermatolog používá ke zmrazení projevů aplikaci tekutého dusíku. Po zmrazení, kryalizaci, je potřeba bradavice opakovaně desinfikovat k zabránění přenosu na jiná místa kůže a proti infekci ošetřené plochy bakteriemi. Po kryalizaci se standardně tvoří na kůži puchýř: záměrně, puchýř nadzvedne bradavici i s kořínkem a po napaření v teplé vodě je možné změklou kůži puchýře i s bradavicí sestřihnout sterilními nůžkami. Většinou je nutné provádět kryalizaci opakovaně, v kombinaci s přípravky ke změkčení bradavic. Celkově se doporučuje užívat přípravky s obsahem hlívy ústřičné, která působí protivirově a imunostimulačně. U úporných bradavic se někdy doporučuje léčba laserem nebo chirurgické odstranění. Existuje i celá řada přírodních metod, babských rad, ke zlikvidování bradavic: od přikládání v octě naloženého česneku, přes mléko vlaštovičníku až po zaříkávání. Každopádně, bradavice umí spontánně vymizet, aniž bychom se příliš snažili, zrovna tak jako vytrvale vzdorovat léčbě.

 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?