Chemický peeling
Je oblíbená metoda využívající působení chemických látek k odstranění povrchních vrstev pokožky.
Chemicky narušené vrstvy pokožky se olupováním odloučí, zbylá pokožka regeneruje a je tak hladší, jemnější, homogenně zbarvená. Proto se chemický peeling využívá jako omlazovací kúra: vyhlazuje jemné vrásky, stahuje póry, rozjasňuje unavenou pleť, odstraňuje pigmentové skvrny, redukuje jizvičky po zhojených projevech akné. Je možné jej využít nejen na pokožku obličeje, oblíbená je aplikace i na dekolt, hřbety rukou či jiná místa.
Látek využívaných k chemickému peelingu je celá řada (kyselina salicylová, glykolová, mandlová, trichloroctová, fenol aj.). Důležitá je koncentrace látky, která je na pokožku nanášena. Látky se slabší koncentrací vedoucí k po aplikaci k olupování (exfoliaci) nejsvrchnějších vrstev kůže se využívají i jako příměsi do běžně dostupných kosmetických přípravků, silněji koncentrované látky patří do rukou zkušeného dermatologa, který může provádět i hluboký peeling zasahující hlubší vrstvy kůže a vedoucí k zásadnímu obnovení pokožky.
Většinou se chemický peeling provádí v několika sezeních, tak, aby byl výsledný efekt co nejlepší. Způsob provedení záleží na vybraném přípravku. Pracuje se podle výrobcem stanoveného protokolu, někdy je nutná i předchozí příprava pleti v domácím ošetřování. Většinou je samotná aplikace otázkou několika málo minut. U většiny hlubších peelingů dochází po aplikaci k pocitu pálení a horkosti ošetřené pokožky. U některých peelingů se po aplikaci používá neutralizační přípravek, který chemickou reakci zastaví a pálení pokožky potom velmi rychle odezní. Žádoucím jevem po chemickém peelingu je olupování ošetřených oblastí, které nastává většinou s několikadenním odstupem. Chemický peeling se provádí na podzim a v zimě, v obdobích, kdy je sníženo riziko působení UV záření na ošetřenou kůži, protože oslunění by mohlo vést ke vzniku nežádoucích pigmentací.
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar