Přejít k hlavnímu obsahu

Fyzikální metody v dermatologii

jsou hojně využívány k léčbě různých kožních projevů.

S léčbou chladem – kryoterapií – se setkáváme asi nejčastěji. Využívá se působení tekutého dusíku, prchavé tekutiny, jejíž teplota je -195, 6 stupňů Celsia. Tekutý dusík se na kůži aplikuje vatovou štětičkou, či přístrojem s aplikátorem – kryosprejem, nebo přístrojem s nastavitelnými koncovkami – kryokauterem. Podle doby a intenzity působení proniká chlad různě hluboko do kůže a podle toho také působí: při kryostimulaci nedochází k poškození kožních buněk, po aplikaci se ale kůže prokrví a zlepší se tak podmínky k hojení různých projevů. Kryostimulace se využívá především ke stimulaci růstu vlasů u ložiskovitého výpadku vlasů (alopecia areata). Povrchový efekt má kryodeskvamace, kdy dochází vlivem mrazu k odlučování povrchních vrstev pokožky. Takto se mohou odstraňovat povrchové projevy na kůži, jako jsou senilní bradavice, solární keratózy, ložiska akné nebo růžovky (u akné a růžovky se využívá především CO2, sníh oxidu uhličitého s teplotou cca -78 stupňů Celsia,  tzv. CO2 sněžení). Hloubkově působíme při kryodestrukci, kterou se odstraňují především bradavice.

Tepelného působení se využívá při elektroterapii. Elektrokauterem (termokauterem) odstraňujeme především drobné vazivové kožní výrůstky - fibromy.

Působení elektromagnetického záření se využívá při léčbě laserem. Intenzivní úzký svazek paprsků produkovaný laserovým přístrojem se ve tkáni mění na teplo. Podle vlnové délky paprsků a trvání působení mohou laserové přístroje působit stimulačně, tedy urychlovat hojení, uzavírání kožních defektů, zvyšovat produkci vaziva atd., lasery s vyšším výkonem pak mají účinek především destrukční. Podle typu laseru je přístroj schopný destrukce vybraných buněk, bez poškození okolních tkání. Toho se využívá především k odstraňování nežádoucích pigmentací včetně tetováží, cévních projevů (hemangiomy, rozšířené žilky, pavoučkové névy), laserem se odstraňují i větší výrůstky a bradavice.

Na podobném principu pracují i IPL přístroje. Intenzivní pulsní světlo zasahuje vybrané struktury a vede k jejich destrukci (princip selektivní fotokoagulace). IPL se využívá k odstraňování nežádoucího ochlupení, k omlazení pleti, odstranění pigmentací atd.

 

Další články