Přejít k hlavnímu obsahu

Genitální bradavice: Condylomata accuminata

Akuminátní kondylomy patří k častým pohlavně přenosným onemocněním.

Genitální bradavice (Condylomata accuminata, Kondylomata, Akuminátní kondylomy) způsobují lidské papilomaviry (HPV). Viry z této velké skupiny způsobují i běžné vulgární bradavice. Genitální bradavice jsou většinou způsobeny infekcí HPV typu 6 a 11. Přenáší se pohlavním stykem, těsným tělesným kontaktem, rozvoj bradavic podporuje vlhké teplé prostředí. Po inkubační době 1-6 měsíců dochází k vytvoření nejprve malých a plochých bradaviček, které se bez léčby mohou postupně rozrůstat, vyvyšovat, často se jejich množství zvětšuje a mohou se tvořit až velké květákovité útvary. Genitální bradavice se nachází v genitální oblasti: u žen na velkých i malých stydkých pyscích, v oblasti poševního vchodu, ale i uvnitř pochvy a na děložním čípku. U mužů vídáme bradavice na penisu, žaludu a předkožce, mohou pronikat i do ústí močové trubice. Často se genitální bradavice vyskytují i v oblasti konečníku (mohou pronikat až na sliznici konečníku), v podbřišku, v tříslech či na vnitřních stranách stehen.

V léčbě genitálních bradavic se uplatňuje především ošetření tekutým dusíkem (kryalizace N2). Zmrazením bradaviček, obvykle opakovaným, dochází k jejich destrukci. Kryalizace N2 se často kombinuje s ošetřením látkami, které kondylomata narušují chemicky. Rozsáhlé projevy je někdy nutné odstranit chirurgicky, ev. laserem.

Proti HPV infekcím existuje očkování. Očkováním se předchází nejen vzniku karcinomu děložního čípku, ale u některých vakcín i vzniku genitálních bradavic. Očkují se dívky i chlapci ideálně před zahájením pohlavního života.

 

Další články