Přejít k hlavnímu obsahu

Rosacea

Růžovka

RosaceaRůžovka patří mezi tzv. obličejové dermatózy, onemocnění kůže vznikající v oblasti obličeje. Pro růžovku je typická lokalizace středu obličeje, tedy nos, tváře, střední část čela a brada.

Proč ke vzniku rosacey dochází, není dosud zcela objasněno. Uplatňuje se vrozená dispozice, především sklon ke zvýšené reaktivitě kožních cév na různé faktory, jako je vysoký tlak, změny teplot, UV záření, požívání horkých nápojů či alkoholu. Při působení těchto faktorů dochází nejprve k červenání, vzniku neohraničených růžových ložisek v oblasti středu obličeje, která zase vymizí. Postupně se ale tvoří rozšířené žilky a začervenání přestává mizet. V dalším stadiu onemocnění se v ložiscích tvoří červené pupínky, později i s hnisavou čepičkou. Ložiska začínají být hrubší, vystupující nad okolí kůži, obzvláště je to patrné na nose, který může doznat i tvarových změn (rhinophyma). U více než poloviny nemocných dochází i k postižení očí, nejčastěji ve formě zánětu spojivek, které jsou zarůžovělé, s patrnými cévkami.

Růžovka je chronické onemocnění. Při popisovaných obtížích se neváhejte obrátit na dermatologa, při pravidelné lokální léčbě a dodržování režimových opatření (s omezením rizikových faktorů) je možné nemoc dobře kontrolovat. Používají se lokální přípravky s obsahem metronidazolu, síry nebo antibiotik. Někdy je nutná celková terapie antibiotiky. Rozšířené žilky lze ošetřit laserem nebo IPL.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?