Přejít k hlavnímu obsahu

HIV a AIDS

Infekce virem HIV a syndrom získaného selhání imunity (AIDS)

O HIV infekci a onemocnění AIDS už bylo napsáno mnohé. Zabývají se jím specializovaná pracoviště, AIDS centra, která sledují a léčí pacienty s pozitivitou HIV i onemocněním AIDS. Pro dermatovenerologa je důležité, že HIV infekce se přenáší pohlavním stykem a že AIDS má řadu příznaků, které můžeme pozorovat na kůži. Proto se dermatovenerolog často stává prvním lékařem v kontaktu s pacientem nakaženým HIV.

HIV virus patří do skupiny retrovirů. Napadá buňky imunitního systému, T- lymfocyty, ve kterých se množí a ničí je. Postupným úbytkem těchto buněk dochází ke snížení až selhání imunitních mechanismů organismu, selhání jeho obranyschopnosti.  Nemocný je náchylný k celé řadě infekcí, virových, bakteriálních i plísňových, a ztrácí i přirozený ochranný dohled svého imunitního systému nad nádorovým bujením, takže se u něj může rozvinout nádorové onemocnění. Onemocnění způsobené selháváním imunity u HIV infikovaného se nazývá AIDS.

Přenos HIV infekce se děje krví, spermatem, vaginálním sekretem a mateřským mlékem. Nejčastější je přenos pohlavním stykem. Po inkubační době 3-6 týdnů se může projevit jako tzv. Akutní retrovirový syndrom (až u 80% nemocných) s příznaky virózy: zvýšenou teplotou, malátností, pocením, bolestmi kloubů a svalů. Často dochází k povšechnému zvětšení lymfatických uzlin, u mnoha pacientů se objevuje vyrážka na trupu, v dlaních, na chodidlech. Tyto příznaky ale odeznívají a nastupuje různě dlouhé, většinou několikaleté bezpříznakové období. Infekce v organismu skrytě pokračuje, počet T-lymfocytů se snižuje, až se začne projevovat zhoršení imunitních funkcí. Dochází opět k příznakové fázi s únavou, teplotami, hubnutím a průjmy, provázené nejrůznějšími infekcemi a vznikem nádorů. Neléčené onemocnění vede v důsledku selhání imunity ke smrti.

Takovýto průběh onemocnění známe z počátků HIV infekce, jež byla poprvé popsána v 80. letech minulého století. Intenzivní výzkum tohoto onemocnění vedl k vývoji řady léků, kterými jsme dnes schopni onemocnění dobře léčit a infekci udržet pod kontrolou. Tzv. ART, antiretrovirová terapie, využívá kombinace protivirových léků, které úspěšně blokují virus v různých fázích jeho vývoje v napadeném organismu. HIV infekce se tak stala chronickým, léčitelným onemocněním. I tak právem zůstává obávanou pohlavně přenosnou chorobou, před kterou je třeba se maximálně chránit dodržováním pravidel bezpečného sexuálního styku.

Další články