Přejít k hlavnímu obsahu

Hyperhidróza: zvýšené pocení

(Hyperhidrosis)

Potní žlázy se vyskytují téměř na celém kožním povrchu. Nejčetnější jsou v oblasti dlaní, chodidel a v podpaží. Vypadají jako malá klubíčka, zanořená hluboko do škáry, a jejich sekret – pot (sudor) je úzkými vývody odváděn na kožní povrch.  Volné ústí vývodu potní žlázy na kůži se nazývá potní pór. Pot je vodný roztok obsahující směs prvků (sodík, chlor, draslík, vápník), ale i glukózu, aminokyseliny, fosfáty, kyselinu mléčnou a další látky. Neobsahuje tuky ani bílkoviny. Pocení je životně důležitou funkcí kůže, je základním termoregulačním mechanismem a přispívá i k vyplavování toxických látek z organismu. Sekrece potu je řízena centrálním nervovým systémem, provokuje jí celá řada faktorů: zvýšená teplota, emoční stres, teplé nápoje, kofein, kořeněná jídla i některé léky. Interakcí s bakteriemi kožního povrchu a bakteriálním rozkladem získává pot charakteristický zápach.

Pokud je produkce potu potními žlázami nepřiměřeně zvýšená, mluvíme o hyperhidróze. Může probíhat jen ložiskovitě v některých místech kůže, nebo na celém kožním povrchu. Někteří lidé mají ke zvýšené potivosti sklon, někdy ale může jít i o příznak provázející celkové onemocnění, např. zvýšenou činnost štítné žlázy nebo cukrovku.

Ke zmírnění hyperhidrózy používáme antiperspiranty, které tvorbu potu omezují. Jsou k dostání v různých formách, ať už s kuličkovým aplikátorem, ve formě sprejů nebo pudrů. Výraznou potivost např. v oblasti dlaní, plosek nebo v podpaží je možné omezit injekcemi botulotoxinu, který zablokuje nervové stimuly pro potní žlázy.

 

Další články