Jaká plíseň? Nehtová..
Plíseň nehtů, onychomykóza (tinea unguium, onychomycosis), je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, které v ordinacích dermatologů vídáme.
Ale nejen tam, plíseň na nehtech je běžná, snadno rozlišitelná a dobře patrná, můžeme si jí tedy povšimnout u mnoha lidí. Obzvláště nyní, v letních měsících, kdy se nosí otevřená obuv nebo chodí naboso. Nehtové ploténky častěji na prstech nohou bývají ztluštělé, s barevnými změnami většinou do žluta nebo do hněda, nehty se třepí až rozpadají, pod nehty vzniká různě silná vrstva nehtové drtě. Postižený může být jeden nebo více nehtů, plíseň nehtová se může vyskytovat i na nehtech rukou a může trvat různě dlouho, často i několik let.
Co je příčinou nehtové plísně? Nejčastěji jsou nehty napadeny vláknitými houbami rodu Trichphyton (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes), někdy nehty napadá i kvasinka (rod Candida). Zdravý nehet je plísněmi napadán málokdy. K tomu, aby plísňové mikroroganismy pronikly do struktury nehtu a mohly se živit jeho složkami, potřebují většinou nehet poškozený, ať už špatnou výživou při poruchách prokrvení nebo nervového přenosu (např. u cukrovky, žilní nedostatečnosti, tepenných uzávěrů), nebo vlivem poranění (při nešetrné manikúře, ukopnutím nehtu při neopatrném pohybu či při sportu, dlouhodobými mikrotraumaty nehtu v nevhodné obuvi). Náchylnější ke vzniku onychomykózy jsou rovněž jedinci s poruchami buněčné imunity. K vyššímu riziku plísňové infekce nehtů přispívá i teplé a vlhké, neprodyšné prostředí, celodenní nošení uzavřené obuvi a nedostatečná hygiena. Houbové spóry jsou velmi odolné, jsou schopny roky přežívat v botách, v textiliích, kobercích, či na vlhkých površích (např. bazénů, tělocvičen, šaten apod.)
Co dělat v případě, že jste na svých nehtech zaznamenali známky onychomykózy?
V první řadě je důležité onychomykózu začít řešit co nejdříve, protože léčení dlouhotrvajících projevů bývá zdlouhavé a obtížné. I prevence vzniku nehtové plísně je důležitá, obzvláště trpíte-li cukrovkou, cévními poruchami nebo poruchami imunity: je nevhodné nosit delší část dne uzavřenou, neprodyšnou obuv, vytvářející pro houby příznivé vlhké a teplé prostředí. Ponožky by měly být savé, nejlépe bavlněné, takové, aby bylo možno prát je ve vysoké teplotě. Obuv je vhodné speciálními přípravky preventivně ošetřovat nejen proti zápachu, ale i proti plísňovým mikroorganismům.
Pokud se známky plísňového onemocnění nehtů vyskytnou, je důležité okamžitě zasáhnout: většinou plíseň nehtová začíná jako nenápadné odlupování nehtové ploténky od lůžka, na samém konci nehtu, často v jednom z okrajů. Je potřeba poškozenou část ploténky důkladně sestřihnout, zabrousit, tak, aby byla napadená část nehtu odstraněna a plíseň se nemohla dále šířit směrem k nehtovému lůžku. V lékárně jsou k dostání roztoky, spreje a kapky určené k ošetření postižených nehtů, dermatolog často používá kombinaci přípravků na předpis , roztoky, krémy i léčivé laky na nehty. Při rozsáhlém postižení nebo dlouhotrvající onychomykóze je někdy nutná celková léčba protiplísňovými, antimykotickými léky většinou ve formě tablet.
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar