Přejít k hlavnímu obsahu

Kandidóza (Candidiasis)

je velmi časté onemocnění genitálu způsobené kvasinkami (nejčastěji kvasinkou Candida albicans).

Uvádí se, že 75% všech žen za svůj život prodělá alespoň jednou kvasinkovou infekci genitálu.

Kandidóza se u žen projevuje nejčastěji zarudnutím v oblasti vulvy a vchodu poševního, pálením a svěděním a bílým hrudkovitým výtokem. Ke kvasinkové infekci často dochází po narušení poševní bakteriální rovnováhy např. při užívání antibiotik, při hormonální léčbě, při cukrovce, při léčbě kortikoidy nebo léky snižujícími imunitu, ale i po frekventním pohlavním styku nebo  v graviditě. Jako faktory zvyšující riziko vzniku kvasinkové infekce je uváděno i nošení příliš těsného prádla a spodního prádla zejména ze syntetických materiálů, stejně jako přehnaná hygiena spojená s výplachy pochvy.

U mužů se kvasinková infekce genitálu nejčastěji projevuje jako balanopostitis, tedy zánět žaludu a předkožky. Na žaludu se tvoří drobné červené skvrnky, někdy i pupínky podobné červeným špendlíkovým hlavičkám. Předkožka je zarudlá, někdy pro otok špatně přetažitelná (fimóza, phimosis). Na povrchu a po stranách žaludu se tvoří bělavý, drolivý povlak.

V léčbě se nejčastěji uplatňují oplachy slabými desinfekčními roztoky, jako je např. slabě růžový roztok hypermanganu, spolu s lokálními protiplísňovými – antimykotickými přípravky. Při těžkém či opakovaném průběhu je někdy nutné podávat antimykotika celkově.

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?