Pásový opar
Herpes zoster
Je onemocnění vyvolané virem Varicella zoster ze skupiny herpetických virů. Je to virus planých neštovic, které v naprosté většině případů proděláme už v dětství. Virus přetrvává v organismu nadále po celý život, skrytý v nervové tkáni , a znovu se aktivuje při snížení celkové obranyschopnosti (po jiném onemocnění nebo v jeho průběhu, po fyzickém traumatu, při psychickém stresu). V tu chvíli virus vycestuje podél nervu a způsobuje typické kožní příznaky v okrsku kůže, který je tímto nervem zásobený, v tzv. dermatomu. Může to být kdekoli, ale nejčastěji se pásový opar vysévá v oblasti hrudníku, nebo břicha, beder, dále na obličeji, v oblasti kůže oka i ve vlasech. Oční postižení může způsobit závažné trvalé poškození oka, proto je nutné i vyšetření a léčba očním lékařem.
Kožní příznaky oparu jsou typické pro všechny infekce vyvolané herpesviry: vznikají shluky puchýřků na červené zánětlivé spodině, jejichž obsah se postupně zakalí, puchýřky prasknou, tekutina z nich vytéká a postupně zasychají do stroupků. U pásového oparu dochází k vysévání ložisek puchýřků postupně, nejsou proto všechny stejného stáří, jako je tomu u oparu běžného (Herpes simplex), a vysévají se v pruhu – pásu. Výsev puchýřků je vždy jen na jedné polovině těla, levé nebo pravé, často zřetelně končí a je ostře ohraničený ve střední čáře – na zádech v oblasti páteře, na obličeji uprostřed čela nebo nosu, na hýždích na pravé nebo levé. Jen velmi vzácně může zoster postihovat více kožních dermatomů nebo se vyskytovat na obou polovinách těla. Známkou rozsáhlé infekce a výrazného poklesu obranyschopnosti organismu jsou aberantní puchýře, tedy samostatné puchýřky, které se vyskytují mimo postižený kožní okrsek. Po zhojení často přetrvávají jizvičky nebo dlouhodobé změny pigmentu v postižené oblasti kůže. Jde o infekci nervovou, čemuž také odpovídají další příznaky: pásový opar bolí, postižený nerv je infekcí drážděn. Často se setkáváme s bolestmi a nepříjemnými pocity v oblasti postižené kůže ještě před výsevem puchýřků. Není výjimkou, že dochází k prudkým bolestem, které je možné zaměnit za žlučníkovou nebo ledvinnou koliku, za zánět slepého střeva, za zánět močového měchýře apod. Teprve výsev puchýřků objasní pravý důvod obtíží. I po prodělané infekci mohou bolesti přetrvávat jako tzv. postherpetické neuralgie.
Pásový opar léčíme celkovou protivirovou léčbou – virostatiky. Zkrátí průběh infekce, urychlí hojení, sníží bolestivost a omezí komplikace – je však nutné léčbu zahájit do 48 hodin, nejpozději do 72 hodin od vzniku prvních puchýřků. Nedílnou součástí léčby je tlumení bolestí, které provázejí pásový opar, analgetiky. Lokálně se čerstvá a mokvající ložiska ošetřují obklady, ev. tekutým pudrem, po zaschnutí antibiotickými mastmi k prevenci druhotné infekce projevů bakteriemi.
U starších pacientů a pokud je pásový opar velkého rozsahu nebo se vyskytují aberantní puchýřky je nutné celkové vyšetření, zda pásový opar nesignalizuje závažnější onemocnění.
· Okrsek kůže, který je inervován jedním nervem, se nazývá dermatom
· Zoster postihuje kůži v oblasti příslušného dermatomu
· Většinou je pásový opar prodělán jen jednou za život
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar