Přejít k hlavnímu obsahu

Pityriasis rosea Gibert

Ačkoli dokáže nepříjemně překvapit svým nečekaným vznikem a rychlým rozvojem, jde o poměrně časté, nezávažné a spontánně mizející kožní onemocnění.

Příčina jeho vzniku není dosud známá. Častěji se vyskytuje na jaře a na podzim a také v kolektivech, proto se zvažuje příčina infekční. Jednoznačný původce ale dosud nebyl označen (podezírají se především viry).

Onemocnění nejčastěji postihuje děti cca od deseti let a mladé dospělé.  Začíná vznikem jednoho velkého ložiska na kůži trupu (může být velké až několik centimetrů), bývá světle růžové s výraznějším okrajem a jemným olupováním uprostřed. Označuje se jako mateřské ložisko. V průběhu týdne či dvou se pak postupně vysévají další, podobná, ale menší ložiska, typicky umístěná v tzv. čarách štěpitelnosti kůže (viz obrázek) na trupu i na končetinách. Většinou nesvědí, nijak se neprojevují a spontánně vymizí během tří týdnů až měsíce, ojediněle přetrvávají i déle. Ruší především esteticky. Projevy po zhojení nezanechávají žádné následky, občas mohou přetrvat přechodně zvýšeně pigmentované či naopak světlejší skvrnky.

Pytiriasis  rosea

Projevy odezní spontánně i bez léčby. Při svědění se někdy doporučuje aplikovat na ložiska tekutý pudr. V průběhu onemocnění je kůže zvýšeně citlivá na dráždění, je vhodné proto omezit přehnané omývání a čištění a používání chemikálií i v podobě dráždivých mýdel.

·         Časté nezávažné onemocnění

·         Po velkém mateřském ložisku postupný výsev menších dceřinných

·         Odezní spontánně i bez léčby během měsíce

·         Vhodné omezit dráždění kůže přehnanou hygienou

Další články