Přejít k hlavnímu obsahu

Růže neboli Erysipel

I přes svůj poetický název je růže (Erysipel, Erysipelas) vážné infekční onemocnění kůže a podkoží způsobené bakteriální infekcí Beta- hemolytickým streptokokem (Streptococcus pyogenes).

ErysipelErysipel je akutní infekcí. Bakterie vstupují do kůže většinou drobným poraněním, šíří se lymfatickými cestami a způsobují zánětlivé změny s celkovými příznaky. Trhlinka v kůži může být kdekoli, proto se i růže může objevit na různých místech. Nejčastější je asi erysipel dolních končetin, kdy infekce proniká do kůže prasklinami mezi prsty při mykóze, po poranění apod. Rizikovým faktorem je kůže chronicky narušená žilní nedostatečností. Často ale vídáme i růže v jiných lokalizacích: erysipel horní končetiny, prsu, obličeje (často je vstupní branou infekce trhlinka v nosní sliznici), ušních boltců atd.

Růže je akutní onemocnění, které se většinou ohlásí vysokou horečkou a zimnicí s třesavkou. Postižené místo kůže, kudy došlo k proniknutí infekce, zarudne a otéká, postupně se začervenání rozšiřuje většinou ostře ohraničenými šlahounovitými, „jazykovitými“ výběžky. Kůže je na pohmat bolestivá, je teplá až horká oproti okolní kůži nepostižené zánětem. Často zduří lymfatické uzliny, které sbírají lymfu ze zasažené oblasti. Na postižené kůži se mohou tvořit puchýře (erysipelas bullosum), v těžkých případech může dojít k tvorbě hnisavých podkožních ložisek – abscesů  (erysipelas abscedens). V nejtěžších případech může dojít až k odumření kůže, tzv. nekróze.Erysipelas abscedens

Erysipel je nutné léčit celkovou antibiotickou terapií. Lékem první volby je penicilin, který se podává podle rozsahu onemocnění v tabletách, v injekcích nebo nitrožilně. Při alergii na penicilin se podávají antibiotika z jiné skupiny. Antibiotická léčba vede většinou k rychlé úlevě a zhojení projevů. Pozor ale, vzhledem k narušení lymfatických cest v podkoží se růže ráda vrací (recidivující erysipel). Proto je potřeba zvýšeně dbát na dobrý stav kůže, obzvláště po prodělaném erysipelu. Je nutné důsledně léčit projevy mykózy, praskliny v meziprstí, na patách apod. V případě chronické žilní nedostatečnosti dbát na dobré promaštění dolních končetin, na režim, který je nutné dodržovat, vyhýbat se poranění křehké kůže, které se může stát vstupní branou infekce, kůži krýt před škodlivými zevními vlivy. Kromě recidiv, tedy opakovaní erysipelu, je hlavní komplikací prodělaných růží vznik lymfatického otoku, který je způsoben poškozením lymfatických cest infekcí.

Erysipel

 

Podobný průběh má i flegmóna, kdy se zánět šíří z kůže a podkoží i do hlubších struktur, může postihovat i svaly a šlachy. Tuto závažnou infekci způsobuje většinou zlatý stafylokok (Staphyloccocus aureus), ale i Beta-hemolytické streptokoky a jiné bakterie. I tady je vstupní branou infekce poranění kůže, hlavním příznakem je opět otok kůže a šířící se zarudnutí, provázené horečkou. Může dojít k tvorbě hlubokých hnisavých ložisek v podkoží. Flegmóna se podobně jako erysipel léčí vysokými dávkami antibiotik.

Další články