Syfilis
(Lues, Příjice)
„Rozchod s dlouholetou přítelkyní jsem nesl těžce. Když už to vypadalo, že se pomalu dávám dohromady, odjel jsem na pár týdnů na východ. Potkal jsem tam nádhernou holku, se kterou jsem si začal. Po třech týdnech jsem se ale musel vrátit, a několik dní po návratu jsem zjistil, že mám na penisu malý pupínek. Nevěnoval jsem tomu velkou pozornost. Po dalším týdnu jsem se ale jednoho dne vzbudil se zvětšenou uzlinou v třísle a zjistil jsem, že pupínek se rozpadl ve větší vřídek. Šel jsem na venerologii, kde mi udělali kompletní vyšetření na pohlavní nemoci. Bohužel ta dívka mě nakazila nejen syfilidou, ale i virem HIV. Léčím se, cítím se dobře, ale moje vyhlídky na normální život, rodinu a děti, jsou tím vážně narušené..
Karol, 28 let, Dg.: syfilis, HIVpozitivita
Syfilis je infekce způsobená spirochetou Treponema pallidum. Jde o původce extrémně cilivého na vnější prostředí, proto se přenos děje takřka výhradně pohlavním stykem, těsným tělesným kontaktem s nakaženou sliznicí, nebo krví. Inkubační doba je většinou 21 dní (9-90 dní). Spirocheta proniká narušeným povrchem do kůže nebo sliznice, kde se množí a vytváří typicky vřídek, tzv.“tvrdý vřed“ (Ulcus durum) s tuhou žlutavou spodinou a vyvýšenými okraji. Někdy je vřídek velmi malý a unikne pozornosti, u žen se může utvořit v oblasti čípku a vnitřního genitálu a zůstat nepovšimnut. Z místa průniku do kůže se spirochety šíří lymfatickými cestami do spádových lymfatických uzlin, kde se opět množí a způsobují zduření příslušné uzliny. Po pomnožení pronikají do krevního oběhu, což se projeví většinou celotělovou vyrážkou, která v řádech měsíců opět vymizí i bez léčby. Na genitálu se mohou tvořit měkká bradavičnatá ložiska s mokváním (Condylomata lata). Chronická skrytá infekce bez léčby přetrvává a může se projevit až po letech orgánovými změnami, především postižením mozku a aorty. Syfilis se může projevovat celou řadou nejrůznějších příznaků a imitovat mnohá kožní i jiná onemocnění, proto je v medicíně právem označována jako „Simia morborum“(Opice nemocí).
Treponema pallidum přechází přes placentu a může způsobit onemocnění plodu. Proto jsou v těhotenství povinná dvě vyšetření na syfilis, v první i ve druhé polovině. U neléčené syfilis v graviditě podle toho, kdy byla těhotná syfilidou nakažena, může dojít k potratu, porodu mrtvého plodu, nebo k porodu nemocného dítěte, u kterého se syfilis projeví hned po narození, nebo v pozdějším věku, často až v pubertě.
Syfilis je léčena antibiotiky. Lékem první volby je penicilin, ev. je možné použít jiný druh antibiotik, na které je Treponema pallidum citlivá. Schéma léčby je různé, podle toho, v jakém stadiu se onemocnění nachází.
Syfilis není dávno zapomenuté onemocnění středověku, prostitutek a nižších sociálních vrstev. Je to častá pohlavní nemoc i v současnosti. Naštěstí po objevení penicilinu jako účinného antibiotika je toto onemocnění dobře léčitelné. Diagnóza se potvrzuje vyšetřením krve s průkazem protilátek proti Treponema pallidum. Onemocnění podléhá povinnému hlášení, pacienti jsou dlouhodobě sledování a v různých časových intervalech chodí na kontrolní vyšetření krve, kde se sledují hladiny protilátek, které po prodělané infekci zůstávají prokazatelné většinou celoživotně (tzv.“serologická jizva“). Aktivně se vyhledávají sexuální kontakty a ohrožené osoby, aby se zabránilo šíření infekce. Imunita po prodělaném onemocnění nepřetrvává, syfilidou je možné se nakazit opakovaně. Pokud syfilis prodělala žena, v těhotenství podstupuje zajišťovací léčbu penicilinem, a to dvakrát, v první a ve druhé polovině těhotenství.
· Původce: spirocheta Treponema pallidum
· Přenos téměř výhradně pohlavním stykem, ev. krví, ev. přes placentu z matky na plod
1. stadium: tvrdý vřed v místě průniku infekce
2. stadium: celotělová vyrážka jako známka rozsevu spirochet do krevního oběhu
3. stadium: orgánové změny
· Příznaky mohou být i velmi nenápadné nebo žádné
· Diagnostika laboratorním vyšetřením krve s průkazem protilátek
· Léčba: antibiotika, penicilin
· Dlouhodobé další sledování s kontrolou hladin protilátek v krvi
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar