Přejít k hlavnímu obsahu

Dermatitis perioralis

Periorální dermatitida

Dermatitis perioralisPeriorální dermatitida,"Periorálka“ je poměrně časté, chronické kožní onemocnění, jehož příčinu vzniku dosud neznáme. Pravděpodobně se jedná o spolupůsobení více faktorů, tedy dispozice k tomuto onemocnění ve spojení s rizikovými faktory, jako je působení různých chemických látek obsažených v kosmetice, mechanické dráždění kůže, UV záření či aplikace kortikoidních mastí. V současné době nošení roušek vidíme vzplanutí nebo výrazné zhoršení této nemoci stále častěji. Jak se projevuje? Pro periorální dermatitidu je charakteristické postižení obličeje, a to v oblasti nosoretních rýh, brady a oblasti okolí úst. Typicky je vynechán úzký pruh kolem rtů, který působí oproti okolí jako vybledlý. Ložiska periorální dermatitidy jsou sytě růžová až červená, splývají, mírně se olupují, na červených plochách se tvoří pupínky často s hnisavou čepičkou. Projevy se mohou rozšířit i na tváře, čelo či do okolí očí. Postižená kůže pne, ložiska jsou svědivá až pálivá.

Základem léčby je poskytnout podrážděné kůži především klid, odpočinek od dráždivých chemických i fyzikálních faktorů. Je nutné vynechat líčení, dekorativní kosmetiku, obličej pouze omývat převařenou vodou nebo obkladovat zklidňujícími roztoky (např. Jarischův roztok, slabý černý čaj, borová voda). Nedráždit kůži opalováním či výkyvy teplot. Důležité je promašťování, často jen masťovými základy, které jsou kůží dobře snášeny a neobsahují konzervanty a parfemace.  Cílenou léčbu zajistí dermatolog, nejčastěji se používají přípravky s obsahem metronidazolu, někdy s ichtamolem či sírou. Při těžkém průběhu je nutná celková terapie. Dermatitis perioralis

Periorální dermatitidu může vyvolat i opakovaná aplikace kortikosteroidních přípravků na obličej. A i když při vzplanutí onemocnění lokální kortikoidy často rychle projevy potlačí, po vysazení kortikosteroidů dochází rychle k návratu obtíží i jejich zhoršení. Proto se kortikosteroidy na projevy periorální dermatitidy aplikovat nesmí.

Dermatitis perioralis

 

Další články

I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči. Někomu stačí nedráždit ji hrubými materiály v oblečení, nepotit se v příliš teplém oděvu a dopřát si pravidelnou očistu ve vodě, někdo si kůži doslova hýčká pravidelnou pečlivou péčí nejrůznějšími kosmetickými přípravky. Ale jak pečovat o kůži nemocnou?