Přejít k hlavnímu obsahu

Zkouška zvaná rouška

Jak je to dlouho, co bylo nošení ochranných prostředků nutností jen v několika málo povoláních a mnozí jsme ani netušili, jaký je to pocit mít na obličeji roušku?

RouškaDnes to dobře známe všichni. Tlak na kořen nosu, škrábání jemné kůže pod očima, stále větší a větší teplo a vlhko na tvářích a kolem úst. Nedýchá se moc dobře. Nemluví se moc dobře. Zamlžují se brýle. Gumičky nebo provázky za ušima cítíme víc a víc. A počítáme minuty, kdy budeme moci roušku konečně odložit.

Pokud jste zaznamenali kožní problémy po nošení roušky, není divu. Teplé a vlhké prostředí, které se pod krytem tvoří, kůži neprospívá. Narušuje přirozenou interakci kůže s vnějším prostředím, její termoregulační i sekreční činnost. Ovlivňuje pocení, tvorbu mazu i bariérovou funkci kůže. Rouška mechanicky i chemicky kůži dráždí.

Vlivem všech těchto faktorů se mohou rozvinout kožní obtíže i u dříve zcela bezproblémových jedinců. U pacientů, kteří již před začátkem „rouškové éry“ trpěly onemocněním kůže v oblasti obličeje, dochází často ke zhoršení obtíží či jejich návratu po době klidu. V ordinaci dermatologa vidíme kontaktní imitativní dermatitidy, kontaktní alergické ekzémy, folikulitidy. Zhoršují se nebo objevují projevy periorální dermatitidy, růžovky, seborrhoické dermatitidy i akné. Roušky, respirátory a ochranné brýle mohou způsobovat otlaky a oděrky.

Léčbu projevů a zhoršení kožních onemocnění vzniklých v souvislosti s nošením ochranných pomůcek řeší dermatolog. V naší moci je snažit se vzniku těchto onemocnění co nejvíce předcházet. Následující  preventivní opatření je možné dodržovat i teď, v době, kdy je nošení roušek nevyhnutelné.

Zatěžovaná kůže obličeje si zaslouží zvýšenou, ale šetrnou péči:

  • Měla by být každodenně očištěná: nejlépe omytím vlažnou vodou, ev. s použitím hypoalergenního, hydratačního mycího prostředku na obličej.
  • Po umytí je nutné obličej dokonale vysušit, ale jemně, měkkým ručníkem nebo jednorázovým kosmetickým ubrouskem, přitlačováním k obličeji, bez zbytečného dření kůže.
  • Po vysušení je důležité kůži obličeje ošetřit krémem. Nejlépe hydratačním, takovým, aby se dobře vsakoval a nezanechával mastný film. Promaštění je nesmírně důležité ke zvýšení bariérové funkce kůže, ke zvýšení její odolnosti vůči vlivům zvenčí. Čím jednodušší je ale složení přípravku, tím lépe. Krémy obsahující více složek mají i větší množství potenciálních alergenů, které by mohly dráždivě působit na zatěžovanou kůži.
  • Používání dekorativní kosmetiky, make-upu, korektorů, rozjasňovačů, tvářenek apod. se pod roušku nedoporučuje. Již tak ztížené podmínky se dalším překrytím kožního povrchu a potních pórů dekorativní kosmetikou ještě zhoršují.
  • Tvary a materiály roušek doznaly postupně změn, dalo by se říci, že začínají být módním doplňkem. Kromě jejich ochranné funkce je důležité myslet i na to, aby rouška co nejméně krytou kůži dráždila. Volte materiál, který kůži mechanicky neodírá. Rouška by měla perfektně sedět, nepohybovat se na kořeni nosu či v oblasti jemné kůže pod očima. Pokud je rouška látková, používejte k praní šetrné prací prostředky a pečlivě roušku vymáchejte.
  • A pokud se přesto vyskytnou kožní obtíže, vyhledejte svého dermatologa, který doporučí adekvátní léčbu. Spolu to zvládneme.

Další články