Houbové infekce kůže: kožní plíseň, mykóza i tinea
Všechny tyto názvy označují stav, kdy je lidská kůže napadena houbovými mikroorganismy.
Nejčastěji kůži napadají dermatofyty a kvasinky. Mohou napadat jakoukoli oblast kůže, včetně vlasů a nehtů, nevyhýbají se ani sliznicím. Houby se vyskytují kdekoli ve vnějším prostředí. Zda dojde k infikování člověka a jaký průběh bude plísňové onemocnění mít, závisí nejen na vlastnostech houby, ale především na obranyschopnosti hostitele. Náchylnější k houbové infekci je kůže narušená, ať už vlivem vlhkého prostředí, poranění, či při zhoršeném prokrvení, při chronických kožních onemocněních, při celkově horším zdravotním stavu např. u chronických interních onemocnění (cukrovka) nebo u onemocnění snižujících imunitu.
Plísňová onemocnění mívají v jednotlivých lokalitách poměrně typický klinický obraz.
Tinea pedis (zvaná také atletická noha) označuje plísňové onemocnění nohou. Nejčastěji postiženou lokalitou jsou prostory mezi prsty. Tvoří se drobné praskliny, které se postupně zvětšují, svědí, jsou červené, nebo se mezi prsty tvoří mokvající bělavé nánosy. Někdy probíhá plíseň na nohou jen v podobě zvýšeného loupání kůže, v meziprstí nebo na chodidlech, většinou nepůsobí žádné potíže a probíhá chronicky po dlouhou dobu. Tinea pedis je velmi častá. Houbové spóry se běžně nacházejí v botách, v kobercích, na podlahách, ve vlhkém prostředí bazénů, sprch, tělocvičen apod. Zvýšená potivost nohou je rizikovým faktorem. K léčbě používáme protiplísňové přípravky, antimykotika, většinou postačí používaná lokálně v mastích nebo roztocích. Nezbytné je úzkostlivé dodržování režimových opatření: nošení vzdušné obuvi, bavlněných ponožek, denní hygiena nohou s důkladným vysušením meziprstních prostor a desinfekce obuvi.
Tinea manus je označení pro plísňové onemocnění rukou, které je mnohem méně časté než plíseň na nohou. Častěji se tinea vyskytuje v tříslech (Tinea inguinalis) v podobě růžových ploch s červeným, často se šupícím okrajem, které se postupně rozšiřují. Dalšími oblastmi s častým výskytem mykózy jsou místa vlhké zapářky (intertriginózní oblasti): oblast podpaží, pod prsy, pod kožní řasou břicha, v podbřišku. Zde se tvoří většinou červená, ostře ohraničená ložiska, která rychle začínají vlhnout a mokvat. Silně svědí až pálí. Tyto lokality postihují nejčastěji kvasinky – kandidy (Candida albicans, onemocnění kandidóza, Candidiasis), podobně jako oblast genitálu (Balanitis, Vulvovaginitis candidomycetica). Plíseň může postihovat i kůži kštice (Tinea capitis) a nehtů (Tinea unguium, Onychomycosis).
U všech plísňových onemocnění používáme k léčbě protiplísňové přípravky – antimykotika. Podle průběhu a rozsahu nálezu postačí většinou antimykotika lokální ve formě mastí, krémů, roztoků nebo sprejů. U závažných a rozsáhlých mykóz je nutné užívat antimykotika celkově ve formě tablet.
Další články
Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Nebo vy sami?
I zdravá kůže vyžaduje každodenní péči.
Genitální opar